AREND, 1995 yılında Cem Ergün tarafından bireysel bir girişim olarak danışmanlık faaliyetine başlamıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, Araştırma – Geliştirme ve Endüstri konularında deneyim ve bilgi birikimi ile özellikle sanayi şirketlerine hizmet vermeyi amaçlamıştır.

Kuruluş amacına uygun olarak üretim sektöründeki kuruluşlara yönetim sistemlerinin geliştirilmesi konularında danışmanlık yapma yanında, AREND bu kuruluşların yeni ihracat pazarlarına açılmalarına yol göstermek için uluslararası pazarlama ve iş geliştirme alanlarına da yönelmiştir.

Bu nedenlerle, Türk sanayicilerinin ABD Savunma Bakanlığı (U.S. Department of Defense DoD) ve NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NATO Maintenance and Supply Agency NAMSA) ihalelerine katılabilmelerini ve doğrudan teklif verebilmelerini sağlamak üzere, 1997 yılında anonim şirket tüzel kişiliğine dönüşmüştür.

AREND, 1997’den bu yana 30’u aşkın yerli kuruluşa danışmanlık yapmış ve 25 yabancı şirkete hizmet sunmuştur. Yabancı şirketlerden 11’i için projeler kendi ülkelerinde, kendi tesislerinde ve bir anlamda Türkiye’den danışmanlık ihracatı şeklinde yürütülmüştür. 2013 sonunda AREND Endüstriyel Danışmanlık A.Ş.’nin tüzel kişilik olarak varlığı sona erdirilmiş olup, aynı profesyonel faaliyet serbest danışmanlık olarak AREND Yönetim Danışmanlığı başlığı altında devam etmektedir.

TOP