İstanbul’da doğdu, Galatasaray Lisesi’nden ve ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. Lisans üstü çalışmalarına aynı üniversitede, kauçuk ve lastik alanında devam etti. “Lastiklerde Viskoelastik Isı Üretimi” konulu tezini tamamlayarak Yüksek Mühendis oldu. Avrupa İş İdaresi Enstitüsü INSEAD’ın programına katılarak Finans Sertifikası aldı. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.

Mesleğinin ilk yıllarına TÜRK PİRELLİ LASTİKLERİ’nde başladı. Ardından katıldığı SABANCI HOLDİNG’de çalışma hayatının ilk onbeş yılını geçirdi. Amerikan B.F.Goodrich lisans ve üretim know-how’ı ile, LASSA Lastik fabrikasını kurma ve işletmede proje, mühendislik ve Teknik Müdür, Araştırma-Geliştirme, Kalite Güvencesi ve Teknik bölümlerin yönetiminde Teknoloji Direktörü sorumluluklarını üstlendi. SABANCI HOLDİNG Lastik Grubu Araştırma ve Geliştirme Merkezi ARGESA‘nın kurucusu ve Başkanı, aynı zamanda LASSA’nın ve Japon Bridgestone ile joint venture sonucunda oluşan BRİSA’nın Genel Müdür Yardımcısı, SABANCI HOLDİNG Genel Koordinatör Danışmanı görevlerinde bulundu.

SABANCI HOLDİNG döneminin ardından, SANTRAL HOLDİNG, TÜRKPETROL HOLDİNG ve GÜMÜŞSUYU gruplarında çeşitli üst yönetim sorumlulukları taşıdı. SANTRAL HOLDİNG tarafından özelleştirme sonucunda devralınan KORUMA TARIM ve RABAK şirketlerinin yeniden yapılanmasından, SANTRAL HOLDİNG ve bünyesindeki MENSUCAT SANTRAL ve SANKO şirketlerinin stratejik planlama ve yatırımlarını yönlendirmeden sorumlu Planlama ve Yatırımlar Başkanı olarak görev üstlendi. TÜRKPETROL HOLDİNG’in Amerikan WENDY’S INTERNATIONAL ile franchising operasyonu kuruluşunda Genel Müdür olarak bulundu. GÜMÜŞSUYU ve yan kuruluşları için planlı değişim ve kurumlaşma çalışmalarını yönlendirmeden sorumlu Genel Koordinatör olarak görev yaptı.

İş yaşamının ikinci bölümünde, bireysel girişim olarak başlattığı danışmanlık faaliyetini kurucusu ve yöneticisi olduğu AREND Endüstriyel Danışmanlık A.Ş. bünyesinde 1997 – 2014 yılları arasında yürüttü. Bu çerçevede özellikle sanayi şirketlerine stratejik yönlendirme ve iş çözümleri sundu. Değişimi, kurumsallaşmayı ve uluslararası rekabeti hedefleyen kuruluşlara hizmet verdi. Araştırma, ürün geliştirme ve üretme süreçlerine odaklanarak toplam kalite ve verimlilik için yönetim sistemlerini kurdu ve yönlendirdi. Teknoloji, inovasyon, üretim ve pazarlamada özgün yaklaşımlar ile şirketlerin yeni endüstriyel ve ticari değerler yaratmalarına ve yeni ihracat pazarlarına açılmalarına yol gösterdi. Bu sürede onbiri yurt dışında yürütülen projeler olmak üzere elliyi aşkın yerli ve yabancı şirkete danışmanlık yaptı.

Meslek yaşamının gelişimi içinde, Türk Standartları Enstitüsü’nde Lastik Standartları Komite başkanlığı yaptı. Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu tarafından İsviçre, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’yi temsil eden Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çeşitli çalışma grupları ve komisyonlarında görev yaptı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyesi olarak uluslararası İş Konseylerine katıldı. Çeşitli üniversitelerde seminerler verdi, NATO İleri Araştırma grubunda konuşmacı, Birleşmiş Milletler UNIDO Eğitim Programları çerçevesinde konferansçı oldu. Society of Automotive Engineers of USA, American Management Association, Türk Kauçuk Derneği, Yönetim Danışmanları Derneği ve Teknoloji Yönetimi Derneği üyeliklerinde bulundu. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı kuruluşunda üye olarak görev yaptı. Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu öncülüğünde kurulmuş olan Ulusal İnovasyon Girişimi üyesi olarak çalıştı. Yeditepe Üniversitesi – İşletme Yüksek Lisans sınıflarında Değişim Yönetimi ve İnovasyon, Çağdaş Yönetim ve Organizasyon, Toplam Kalite Yönetimi, Yönetimde Güncel Konular, İleri Stratejik Planlama, başlıklı dersler verdi.

Cem Ergün halen AREND Yönetim Danışmanlığı olarak serbest danışmanlık faaliyetini sürdürmekte, Yönetim Danışmanlığı, Endüstriyel Danışmanlık, İş Geliştirme, Pazarlama, İnsan Kaynakları ve Eğitim hizmetleri sunmaktadır.

TOP